INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Edmund Joseph Wladislas Potocki (Potocki de Montalk) h. Pilawa  

 
 
1836-02-14 - 1901-09-06
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Potocki (Potocki de Montalk) Edmund Joseph Wladislas (1836–1901), nauczyciel języków i literatury w Nowej Zelandii. Ur. 14 II w Paryżu, był synem Józefa i Judith O’Kennedy de Montalk. Ojciec jego poległ jako oficer w służbie hiszpańskiej podczas ekspedycji meksykańskiej gen. J. Prima. Wg niektórych źródeł matka P-ego miała być córką naturalną króla angielskiego Jerzego IV i wychowanicą lorda Townshend. Po ukończeniu uniwersytetu w Paryżu udał się P. do Londynu, a potem do Włoch, gdzie wstąpił do armii G. Garibaldiego. Został ranny i otrzymał stopień porucznika, order Sabaudii i in. odznaczenia. W r. 1868 wyjechał do Wellington w Nowej Zelandii na statku «Mataura». Rozpoczął karierę nauczycielską w miejscowym gimnazjum jako wykładowca języka francuskiego. W r. 1873 otrzymał miejsce profesora języków współczesnych w Nelson College, gdzie przebywał trzy lata. Następnie był docentem języków francuskiego i włoskiego w Otago University, ale wkrótce z posady zrezygnował. W l. 1877–9 przebywał w Jackson’s Bay jako osadnik na roli; pełnił tam również funkcje tłumacza i opiekował się europejskimi kolonistami, m. in. Polakami i Włochami. Po opuszczeniu Jackson’s Bay wykładał język francuski i niemiecki w Christchurch, w Christ’s College. W r. 1891 objął stanowisko profesora języków współczesnych w University College w Auckland. Nauczał też prywatnie francuskiego, włoskiego i niemieckiego, a wielu jego uczniów zdobyło dyplomy na uniwersytetach nowozelandzkich i angielskich. Napisał podręcznik The Elements of French Literature (Christchurch 1879). Był też członkiem Société Linguistique de Paris. Założył w Auckland l’Alliance Française, przemienioną później na Société Littéraire Française. Stowarzyszeniom tym przewodził przez wiele lat. Interesował się muzyką; miał być spokrewniony ze znanym pianistą polskim Antonim Kątskim, który w r. 1896 dał szereg koncertów w Nowej Zelandii. P. był lubiany przez uczniów, miał poczucie humoru, świetną pamięć, talent aktorski i deklamacyjny. Do końca życia pozostał zagorzałym garybaldczykiem. Używał podwójnego nazwiska Potocki de Montalk i dał początek rodzinie osiadłej w Nowej Zelandii. Zmarł nagle 6 IX 1901 w Auckland.

Nie udało się ustalić nazwiska pierwszej żony P-ego, z którą miał dwoje dzieci. Powtórnie ożenił się 30 IV 1869 z Alexandrą Sutherland Macalister, pozostawił z niej siedmiu synów i pięć córek.

Jeden z synów P-ego Edward był architektem w Auckland. Wnuk, Geoffrey Wladislas, ur. w Nowej Zelandii w r. 1903, zamieszkały we Francji opublikował ponad sześćdziesiąt poematów, broszur i różnych druków, m. in. tłumaczone na język angielski fragmenty „Dziadów” A. Mickiewicza. Rodzina P-ego w Nowej Zelandii utrzymuje tradycje polskiego pochodzenia.

 

Cyclopedia of New Zealand, Christchurch 1902 II 199 (podob.), 1017; – Pascoe J., The Haast is in South Westland, Wellington 1966 s. 56; Paszkowski L., Polacy w Australii i Oceanii, Londyn 1962; – „Appendices to the Journals of the House of Representatives”, (N. Z.) 1879 Session I t. 2 H.-9A s. 75; „Australian and New Zealand Gazette” 1869 nr z 24 VII s. 55; „Illustrated Magazine” (N. Z.) 1901 nr z października s. 4–5 (podob.); „New Zealand Herald” 1901 nr z 9 IX; – Alexander Turnbull Library w Wellington: Metryka zgonu P-ego, List P-ego do Mr. Mantell z 26 V 1877, teka 350 rkp. 83; – Informacje A. Turnbull Library.

Lech Paszkowski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.